آزمایشات و تست های منظم ضروری که انجام آنها برای هر خانمی ضروری است

آزمایشات و تست های منظم ضروری که انجام آنها برای هر خانمی ضروری است

چرا تست ها و معاینات منظم مهم هستند

همیشه می گویند پیشگیری بهتر از درمان است. تشخیص به موقع می تواند جلوی بسیاری از بیماری ها مانند سرطان، دیابت و پوکی استخوان را زمانیکه به راحتی می توان آنها را درمان کرد، بگیرد. تست های غربالگریمی توانند بیماری ها را حتی قبل از بروز علائم تشخیص دهند. نوع تست های غربالگری به سن، سابقه خانوادگی بیماری ها، سابقه سلامت فردی و سایر عوامل خطر بستگی دارد.

سرطان سینه

هرچه سرطان سینه زودتر تشخیص داده شود، امکان درمان آن بیشتر می شود. کمتر امکان دارد که تومورهای کوچک پستان در غدد لنفی و اندام حیاتی مانند ریه ها و مغز منتشر شوند. اگر در دهه های دوم یا سوم زندگی خود هستید، پزشکتان باید معاینه پستان را هر یک تا سه سال انجام دهد. اگر عوامل خطر دیگری نیز دارید، باید معاینات را بیشتر انجام دهید.

انجام معاینه با ماموگرافی

ماموگرام ها اشعه های ایکس با دوز پایین هستند که اصلا آنها را حس نمی کنید. پس از 40 سالگی خانم ها باید هر سال ماموگرافی انجام دهند. البته اگر در معرض خطر باشید، قطعا پزشک معاینات بیشتر در دوره های زمانی کوتاهتری را تجویز می نماید.

سرطان دهانه رحم

با انجام منظم پاپ اسمیر، به راحتی می توان از بروز سرطان دهانه رحم جلوگیری نمود. دهانه رحم یک راه باریک بین رحم (جایی که جنین رشد می کند) و مهبل (کانال تولد) است. پاپ اسمیر سلول های غیرطبیعی در رحم، که می توان آنها را پیش از تبدیل شدن به سرطان خارج نمود، را پیدا می کند. دلیل عمده سرطان دهانه رحم ویروس پاپیلومای انسانی، نوعی بیماری مقاربتی می باشد.

معاینه برای سرطان گردن رحم

در تست پاپ اسمیر، پزشک بخشی از سلول های موجود در دهانه رحم را تراشیده و برای آزمایش و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد. اولین تست پاپ اسمیر باید در سن 21 سالگی و پس از آن هر 3 سال یکبار انجام شود. اگر 30 سال یا بیشتر دارید، می توانید معاینات کمکی مانند HPV را هر 5 سال یکبار انجام دهید.

 

 

واکسن برای سرطان گردن رحم

دو واکسن گارداسیل و سرواریکس می توانند از بسیاری مشکلات HPV در زنان زیر 26 سال جلوگیری نماید. با این وجود این واکسن ها نمی توانند دربرابر تمامی مشکلات HPV از شما مراقبت کنند. بنابراین انجام مکرر پاپ اسمیر همچنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پوکی استخوان و شکستگی استخوان ها

پوکی استخوان حالتی است که در آن استخوان های فرد ضعیف و شکننده می شوند. پس از یائسگی، زنان تراکم استخوان بیشتری را از دست می دهند، اما مردان نیز دچار پوکی استخوان می شوند. اولین علائم آن شکستگی های خیلی دردناک پس از یک زمین خوردن ساده، التهاب یا پیچ خوردگی می باشد. خوشبختانه پوکی استخواب قابل پیشگیری و درمان است.

معاینه برای پوکی استخوان

با استفاده از روش میزان جذب اشعه دوگانه ایکس (DXA) می توان قدرت استخوان را اندازه گیری کرده و پوکی استخوان را پیش از بروز شکستگی تشخیص داد. همچنین می تواند به پیش بینی شکستگی های آینده کمک کند. این تست برای تمامی خانم های 65 سال به بالا توصیه می گردد. اگر عوامل خطر پوکی استخوان را دارید، ممکن است لازم باشد زودتر شروع کنید.

سرطان پوست

انواع مختلفی از سرطان پوست وجود دارد و درمان زودهنگام می تواد برای همه انواع آن مفید باشد. خطرناک ترین نوع آن ملانوم است که برروی سلول های رنگی پوست تاثیر می گذارد. گاهی برخی افراد خطر به ارث رسیدن این نوع سرطان را دارند که با قرار گرفتن در معرض آفتاب افزایش می یابد.

معاینه برای سرطان پوست

هرگونه تغییر در علامت های روی پوست خود نظیر خال و کک و مک را بررسی کنید. به تغییر در شکل، رنگ و اندازه آنها دقت کنید. همچنین در طی معاینات از پزشک پوست خود بخواهید شما را معاینه نماید.

فشار خون بالا

هرچه سن شما بالاتر می رود، خطر فشار خون بالا افزایش می یابد بخصوص اگر دارای اضافه وزن بوده و یا عادت های زندگی ناسالمی داشته باشید. فشار خون بالا می تواند منجر به حمله های قلبی و یا سکته های مغزی شود بدون اینکه علائمی داشته باشد. بنابراین همکاری با پزشک برای کنترل آن می تواند جان شما را نجات دهد. همچنین پایین آوردن فشار خون می تواند از خطرات بلند مدتی مانند بیماری های قلبی و نارسایی های کلیوی جلوگیری کند.

 

معاینه برای فشار خون بالا

اندازه گیری فشار خون دو عدد به شما می دهد. اولین عدد (سیستولی) فشار خون شما در زمانی است که قلب خون را به اندام ها می فرستد. دومین عدد (دیاستولی) فشار در زمان بین ضربان ها است. فشار خون نرمال افراد بزرگسال کمتر از 80/120 می باشد. فشار خون بالا که بیماری محسوب می شود، 90/140 و بالاتر می باشد. بین دو عدد مرحله پیش فشار خون است که نوعی اخطار به حساب می آید. برای اطلاع از تعداد دفعات اندازه گیری فشار خون با پزشک خود مشورت کنید.

سطح کلسترول

کلسترول بالا باعث ایجاد پلاک در عروق و انسداد آنها می شود. پلاک های می توانند طی سالیان بدون هیچ علامتی تشکیل شده و درنهایت منجر به حمله قلبی یا سکته گردند. فشارخون بالا، دیابت و استعمال دخانیات نیز ممکن است باعث بوجود آمدن پلاک شوند. این حالت تصلب شرائین یا آرترواسکلروز نامیده می شود. تغییر سبک زندگی و داروها می توانند ریسک آن را پایین بیاورند.

معاینه برای کلسترول

برای انجام تست کلسترول باید به مدت 12 ساعت چیزی نخورید. سپس یک آزمایش خون می دهید که کلسترول خوب (LDL)، کلسترول بد (HDL) و تری گلیسیرید را اندازه گیری می کند. اگر 20 سال یا بیشتر سن دارید، باید حداقل هر پنج سال این آزمایش را انجام دهید.

دیابت نوع 2

دیابت می تواند منجر به بیماری های قلبی یا کلیوی، سمته، کوری ناشی از آسیب به عروق چشم و سایر مشکلات وخیم شود. شما می توانید دیابت را با رژیم غذایی، ورزش، کاهش وزن و دارو بخصوص در اوایل تشخیص آن کنترل نمایید. دیابت نوع 2 معمول ترین نوع آن استو دیابت نوع 1 معمولا در کودکان تشخیص داده می شود.

معاینه برای دیابت

پیش از انجام آزمایش خون برای دیابت باید حداقل 8 ساعت چیزی نخورید. قندخون 100-125 می توان نشان دهنده پیش دیابت و 126 و بالاتر بیانگر بیماری دیابت باشد. سایر آزمایشات عبارت از تست A1C و تست گلوکز خوراکی می باشند. اگر سالم هستید اما دارای عوامل خطر دیابت می باشید، بهتر است هر سه سال یکبار با شروع از سن 45 سالگی معاینات را آغاز کنید.

ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)

HIV ویروسی است که باعث بروز ایدز می شود. این ویروس از طریق سوزن آلوده یا رابطه جنسی پرخطر از راه خون یا مایعات و مخاط بدن منتقل می شود. زنان باردار می توانند ویروس HIV را به نوزادان خود منتقل کنند. هنوز درمان قطعی یا واکسنی برای این ویروس وجود ندارد، اما درمان زودهنگام با داروهای ضد HIV می تواند به سیستم ایمنی بدن کمک کند تا با این ویروس مقابله نماید.

معاینه برای HIV

HIV ممکن است برای سالیان متمادی فاقد علامت باشد. تنها راه تشخیص اینکه دارای ویروس HIV هستید با آزمایش خون است. آزمایش های ELISA و EIA به دنبال آنتی بادی های HIV می گردند. اگر نتیجه آزمایش شما مثبت باشد باید یک تست ثانویه برای تایید آن صورت گیرد. با این حال ممکن است این ویروس در بدن شما موجود باشد اما نتایج شما منفی بدست آید، بنابراین باید تست را دوباره انجام دهید. تمامی افراد بین 13-64 سال حداقل یک بار باید این تست را انجام دهند.

جلوگیری از انتشار HIV

نتیجه آزمایش افرادی که به تازگی مبتلا شده اند معمولا دو ماه پس از ورود ویروس به بدن مثبت نشان می دهد. اما در برخی موارد نادر ممکن است شش ماه طول بکشد تا آنتی بادی های HIV در بدن تشکیل شوند. اگر باردار هستید و متوجه ابتلا به ویروس HIV شده اید، با پزشک خود مشورت کنید تا امکان انتقال خطر به نوزاد خود را کاهش دهید.

گلوکوم (آب سیاه)

گلوکوم زمانی بوجود می آید که فشار داخل چشم افزایش یابد. اگر درمان نشود، ممکن است به اعصاب بینایی آسیب رسانده و منجر به کوری گردد. معمولا این بیماری علائمی ندارد تا زمانیکه بینایی شما تاحدودی آسیب دیده باشد.

معاینه برای گلوکوم

بازه های زمانی که باید چشمان خود را معاینه کنید به سن و عوامل خطر بستگی دارد. این عوامل عبارت از سن بالای 60 سال، آسیب چشمی، مصرف استروئید و سابقه خانوادگی ابتلا به گلوکوم می باشند. اگر فرد فاقد عوامل خطر یا علائم آسیب چشمی می باشد باید در سن 40 سالگی آزمایشات کلی چشم را انجام دهد.

ارسال نظر شما

    *