روزانه چه میزان ریزش مو طبیعی است؟

روزانه چه میزان ریزش مو طبیعی است؟

اگر فکر می کنید ریزش مو دارید، بدانید که تنها نیستید. بسیاری از خانم ها با دیدن تعداد زیادی مو در کف حمام یا دستشویی وحشت می کنند، اما محققان می گویند که این یک اتفاق کاملا طبیعی است. در واقع به طور متوسط هر فرد روزانه 60 تا 100 عدد تار مو از دست می دهد. این که این امر چطور به نظر برسد به خود فرد بستگی دارد؛ اگر موهای بلندی دارید، به نظر می رسد موی بیشتری ریخته است، درحالیکه موهای کوتاهتر کمتر به نظر می رسند. با این حال دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند ریزش مو را افزایش دهد.

از آنجاییکه مو یک بافت غیرضروری است، به هرگونه فشاری که به بدن وارد می شود، حساسیت نشان می دهد. یک بیماری کوچک مانند انگل، تب بالا، داشتن یک ماه پراسترس در محل کار، و یا یک هفته رژیم می تواند 6 تا 10 هفته بعد باعث افزایش ریزش مو شود. خبر خوب این است که تا زمانیکه بدن شما خود را بازیابی کرده و شما به خودتان برسید، دیگر دلیلی برای نگرانی وجود دارد. ریزش موی شما به طور طبیعی قطع شده و دوباره رویش را از سر می گیرد.

بسیاری از خانم ها در تابستان ریزش موی بیشتری نسبت به زمستان دارند. اگر به طور مرتب موهای خود را نشورید – تنها یک یا دو بار در هفته شستشو را انجام دهید – ریزش موی بیشتری را مشاهده خواهید نمود. گاهی اوقات این امر ژنتیکی است: ممکن است ریزش موی شما درحدود 100 تار مو در روز باشد، درحالیکه دوستتان در روز تنها 60 تار مو از دست دهد.

با وجود آنکه انجام عملیات شیمیایی روی موها مانند رنگ کردن، دکلره و صاف کردن بر رشد طبیعی موها تاثیری ندارد، اما به ساختار پروتئینی مو آسیب می زند. ایت امر باعث ضعیف شدن ساقه مو شده و می شکند که همانند ریزش مو به نظر می رسد. شکستن، از دست دادن مو نیست اما ضخامت مو را کاهش می دهد. از تقویت کننده های مو استفاده کرده، موهای خود را با شامپوی بدون سولفات شسته و از ماسک های نرم کننده قوی استفاده کنید تا سلامت موها را بازیابید.

اگر ریزش موی شدید شما بیش از سه ماه ادامه یافت، به پزشک مراجعه کنید. ریزش موی شدید مزمن می تواند نشانه این باشد که چیزی در درون بدن درست نیست. عمده ترین دلایل ریزش مو می تواند کمبود ویتامین D، ویتامین B12، کم کاری یا پرکاری تیروئید باشد.

ارسال نظر شما

    *