سه روش برای کاهش فشار خون

سه روش برای کاهش فشار خون

دلایل زیادی برای فشارخون تشخیص داده شده، که هم مداوا و هم تغییر در سبک زندگی را می‌طلبد،کاهش وزن، بخش مهمی از این تغییرات در سبک زندگیست که به مدیریت و کاهش فشارخون کمک می‌نماید. سه مورد زیر نه تنها به کاهش فشارخون در افراد مبتلا به فشارخون بالا کمک می‌کند بلکه به افرادی هم که درحال حاضر فشارخون نرمال دارند یا فشارخون‌شان روی مرز است هم کمک می‌کند تا از بالا رفتن فشارخون پیشگیری کرده و یا شروع آن را به تاخیر بیاندازند.

  • ورزش

اغلب دستورالعمل‌های تایید شده معتبر توصیه بر 150 دقیقه ورزش در هر هفته با شدت متوسط دارند. این به معنای 5 بار در هفته 30 دقیقه ورزش با شدت متوسط است. تحقیقات و بررسی ها هم فواید سلامتی ۳۰ دقیقه پیاده‌روی روزانه را ثابت کرده اند. به عنوان مثال در این پژوهش ها، آنهایی که پیاده‌روی تند داشتند و یا هر روز دست‌کم ۳۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط انجام می‌دادند، احتمال مرگ در اثر بیماری قلبی طی ۲۶ سال آینده برایشان کمتر بوده است.

  • مصرف سدیم کم تر و فیبر بیشتر

رژیم‌های غذایی که سدیم کم، فیبر بالا و پتاسیم و منیزیم زیاد دارند، به پیشگیری از فشارخون بالا یا کاهش آن کمک می‌کنند.

  • کم کردن پنج درصد از وزن

مطالعات حاکی از این است که تنها ۵ تا ۱۰ درصد کاستن از وزن اضافی، برای کاهش چشمگیر ریسک ابتلا به  دیابت، ناهنجاری‌های کلسترولی، فشارخون، بیماری‌های قلبی و غیره کافیست. حتی کمی وزن اضافی ( مثلا دو نیم کیلو)  حتی در افراد سالم هم می‌تواند فشار خون را بالا ببرد. بررسی ها نشان داده است که افرادی که بیشتر اضافه وزنشان در ناحیه شکم بوده است، بیشترین افزایش را در فشار خون داشته اند.

پژوهشگران در تحقیقی دیگر به این نتیجه رسیده اند که در افرادی که کالری دریافتی‌شان را تا ۸۰۰ کالری در روز کاهش داده بودند، نه فقط وزن کم کردند بلکه فشار خون‌شان هم پایین آمده است. حتی در این افراد احتمال ایست تنفس هنگام خواب که مربوط به چاقی و فشار خون می شود هم کم تر گزارش شده است.

 

ارسال نظر شما

    *