8 غذایی که قدرت مغز شما را به شدت افزایش می دهد

8 غذایی که قدرت مغز شما را به شدت افزایش می دهد

  • ماهی چرب

در میان طرفداران غذاهای سالم، اسیدهای چرب امگا ۳ بسیار محبوب هستند.. ماهی‌های چرب و صدف‌های خوراکی منابع اصلی این ماده غذایی محسوب می شوند. کمبود این چربی مهم می‌تواند به مشکلات روحی و روانی اصلی مانند خستگی، از دست دادن حافظه، نوسانات اخلاقی و افسردگی بیانجامد.

  • تخم کدو تنبل

این ماده غذایی سرشار از منیزیم، تریپتوفان، فیبر و روی به عنوان مواد معدنی مهم برای عملکرد مغز است. حدود ۸۵ عدد تخم کدو تنبل بو داده‌ی بی‌نمک تقریباً ۳ میلی گرم روی دارد. زنان مسن روزانه به 8 میلی گرم و مردان مسن به 11 میلی گرم روی احتیاج دارند. باید توجه داشت نباید روی را بیش از حد لازم مصرف کرد زیرا مصرف بیش از حد آن به اندازه کمبودش می تواند مضر باشد.

  • بلوبری

میوه‌هایی مانند بلوبری حاوی آنتی اکسیدان، می‌توانند از تغییرات عصب شیمیایی حاصل از پیری جلوگیری کرده و حافظه را تقویت کنند. حتی اگر در فصل بلوبری نیستید، می‌توانید این خواص را با مصرف بلوبری‌های منجمد یا آب بلوبری به‌دست بیاورید. به منظور تأمین انرژی بی‌ضرر برای مغز، آنها را در اسموتی، ماست، یا حتی در بستنی بگنجانید.

  • سیب زمینی ترشی

سیب زمینی ترشی حاوی بخشی از گروه مواد غذایی موسوم به پروبیوتیک هستند که باکتری‌های سالم را در روده افزایش داده و احساسات منفی مرتبط با اضطراب را کاهش می‌دهد. در مورد چگونگی مصرف سیب زمینی ترشی، توصیه می‌شود آن را در سالاد بگنجانید.

  • سویا

 مدت زیادی است که گیاه‌خواران سویا را به‌عنوان جایگزین گوشت استفاده می‌کنند، اما این ماده‌ی غذایی نیز غذای قوی برای مغز محسوب می شود. درواقع سویا منبع خوبی از پروبیوتیک است، که تمام ژن‌های میکروبی سالم روده را نگه داشته و با کاهش اضطراب و افسردگی مرتبط است.

  • گردو

مغز گردو حاوی میزان بالای امگا 3 و همین طور ویتامین E می باشد که کمبودش می‌تواند به مغز آسیب برساند.

  • ترشی کلم

ترشی کلم یک مواد غذایی پروبیوتیک است که روده و مغز را سالم نگه داشته و برای انتقال درست تکانه‌های عصبی در مغز و در سراسر سیستم عصبی مرکزی لازم است.

  • سبزیجات رنگی

رنگ‌های متفاوت سبزیجات هرکدام مولکول‌ّهای رنگدانه‌ای متفاوت را نشان می‌دهند که به منظور کاهش التهاب در بدن عمل کرده، توانایی سم‌زدایی‌ را افزایش داده و حتی باعث رشد مغزتان می‌شود.

ارسال نظر شما

    *